جمعیت باور

گزارش یکساله «جمعیت باور » به همباوران

طی یکساله گذشته «جمعیت باور» به استناد تجربیات پیشین اعضای خود ،در تلاش برای تشکیل سازمانی مردم نهاد و خیریه ای بود که در آن هم تخصص و انسجام تشکیلاتی حکمفرما باشد و هم فرصتی برای حرکت های خودجوش مردمی ایجاد کند.

آنچه در فرآیند کمک رسانی به مردم شریف ایران برای باور حائز اهمیت است درمان ریشه ای مشکلات هر فرد و یا خانواده و پرهیز از درمان های پانسمانی است.از این رو هر مددجو با دوگونه از خدمات مواجه می شود یکی حل مشکلات درونی افراد و بهبود سبک زندگی آنان است که به آن «توانمندسازی درونی »می گوییم ،به گونه ای که فرد مددجو قادر به اداره کردن امورخود بدون آسیب زدن به دیگران باشد. شناخت درونی، پی بردن به استعداد ها و توانایی های فردی ،نوع دیگری از این خدمات است.
در دیگر سو جمعیت باور سعی در ایجاد« توانمندسازی بیرونی »برای افراد، به لحاظ مادی و کسب و کار دارد.

باور معتقد است زایش بسیاری ازمشکلات در خانواده های ایرانی به علت فقدان تخصص و یا شغل پایدار است.لذا ایجاد کارگاههای کسب و کار برآورده کننده این نیاز می باشد.

جمعیت باور با درنظر داشتن این دو مقوله(توانمندسازی درونی و بیرونی) به طور همزمان ،نیازمند ساختن بستری مناسب برای این مقصود خود است.
متخصصان زیادی به جمعیت باور آمده و نظرات و پیشنهاداتی ارائه دادند.نظرات کارشناسی جمع آوری شده در نمودارها و گراف ها و جداول قرار گرفت و بر اساس نیاز سنجی های انجام شده به طرح ایجاد «خانه کسب و کار باور» منجر شد.
خانه ای ،که در آن اصولی حکم فرماست.در مرحله اول از ایجاد خانه کسب وکار مشاغلی مدنظر است که صنایع دستی و دست سازه ها را پوشش می دهد.
یکی از دلایل انتخاب این دسته از مشاغل به علت تلفیق هنر و کار است که خود وجهی درمانی دارد و زودبازده است.
در این مرحله مشاغل حول محور دوخت و دوز،طراحی و کار بر روی سفال، چوب و چرم و همچنین ساخت زیورآلات و ساخت تزیینات کاغذی می چرخد.

پس از تثبیت مکان مورد نیاز،برای شروع مربیان هنری ،دوره فشرده آموزشی را در دستور کار دارند و سپس کار تولید آغاز می شود.طرح ریزی های فراوانی در حوزه فروش محصولات صورت گرفته است که یکی از آنها فروش اینترنتی از طریق سایت باور است.

در راستای این هدف باور به علت محدودیت هایی که برای مکان مستقل کارگاهی دارد اقدام به راه اندازی دو کارگاه یکی در کرج و دیگری در اصفهان کرده است.که در صورت تثبیت مکان کارگاهها به تهران منتقل خواهند شد.
در مرحله اول راه اندازی خانه کسب و کار پیش بینی می شود ۲۰ تا ۲۵ نفر آموزش دیده و مشغول به کار شوند.
از سوی دیگر آموزش در حوزه توانمندسازی درونی نیز آغاز به کار کرده و دوره های «اقتصاد زیست انرژی» که دوره ای بسیار خاص و جالب توجه در حوزه روانشناسی است درجریان است.در این دوره مددکاران و روانشناسان باور تحت تعلیم قرار می گیرند تا از یک متد یکسان برای حل مشکلات بهره ببرند.
باورطی سال گذشته نشست های بسیاری با مسئولین کشور از معاون رییس جمهور در حوزه زنان تا مسئولین شورای اجتماعی وزارت کشور، استانداری تهران و همچنین شهرداران مناطق مختلف تهران داشته است .جدا از رهنمودهایی که حاصل شد باور به این نتیجه رسیده است که قطعا کار مردم را باید به مردم سپرد و از این رو معتقد است حضور همباوران در جمعیت بسیار حائز اهمیت است.

اعضای جمعیت باور به نوبه خود سعی کرده اند تا مقدماتی را فراهم کنند تا همباوران با طرحی شفاف و برنامه ریزی مشخص روبه رو شده و سهم نیکوکاری خود را از این عرصه بردارند.

در طی یکسال گذشته این اتفاق با دو Event شکل گرفت و همباوران در همتی ستودنی کمک خرید عیدانه به کودکان را رقم زدند و همچنین در اردیبهشت کودکان محله دهشاد شهریار ،را شادی بخشیدند.
همباوران ،باور به بهبود پایدار مشکلات و آسیب های خانواده ها همت گمارده است و به دنبال هموار کردن این مسیر است .از این رو #آموزش-اشتغال-مادران-تک-سرپرست را در دستور کار خود داردتا در این فرآیند، خانواده (هرچند کم تعداد) در بستر امنیت و خود باوری و امید گام بردارد.

باور سال دوم کاری خود را با گام بزرگ«امسال عیدانه،اشتغال هدیه دهیم»کار خود را آغاز می کند.از این رو بیش از گذشته با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

گذاشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

‌‌‌جمعیت باور سازمان  مردم‌نهاد به شماره ثبت ۳۷۶۹۱

کلیه حقوق برای جمعیت باور محفوظ است.بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و درج لینک به صفحه مربوطه در سایت باور مجاز است

Creative Commons License This work by Bavar NGO is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License

Designed by: TiamPress Powered by WordPress

ورود به سیستم با حساب کاربری خود

اطلاعاتان را فراموش کرده اید؟