به نام خدا

جمعیت بیداری،آگاهی و رشد باور ضمن ابراز تالم از وجود ریشه دار مشکلات اجتماعی ،همچون گورخوابی و یا کارتن خوابی چند نکته را یادآور می شود.
راه حل مسئولین برای رفع چنین مشکلاتی ناکارآمد و ناامید کننده بوده است در تمام این سالها تیتر شدن این اخبار، به جای بیدار کردن مسئولین و مردم منجر به این شده است که مسئولین وارد فاز حذف و پاک کردن صورت مساله شوند، واز سوی دیگر مردم وارد چرخه احساسی وواکنش های بی نتیجه گردند.
نکته دیگر اینکه گور خوابی از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با کارتن خوابی در ایران ندارد، غالبا برآمده از فقر و اعتیاد است .اما از لحاظ مفهومی ومعنایی، تلخی ماجرا و مرگ امید را به شهروندان جامعه ایرانی نشان می دهد.جمعیت باور به علت تجربه مدیران خود در حوزه فعالیت برای بهبود کارتن خواب ها این را دریافته است که بسیاری از مشکلات و بالا رفتن تعداد کارتن خواب ها طی چند سال گذشته برآمده از عدم مسئولیت های اجتماعی مردم است .
یک بخش این بی مسولیتی به علت آموزش ندیدن و عدم آگاهی است و بخش دیگرحواله دادن مشکلات به ارگانها و سازمانهای دولتی است.
قطعا دولت و حکومت سهم بسزایی در بهبود بخشیدن اوضاع به وجود آمده دارند اما اگر ما دست روی دست بگذاریم روند رو به رشد این پدیده شوم سیرصعودی خواهد یافت.
یکی از بهترین راهها، پیشگیری است .بسیاری از این افراد در زمان مشخصی مورد حمایت از سوی هموطنان خودقرار نگرفته اند و عرصه چنان بر اینان تنگ آمده است که کاررا به گورخوابی رسانده است.
در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ،جمعیت باور تحقیقات مفصلی را انجام داده است که چکیده آن زیر دو سرفصل قرار می گیرد یک آموزش و دو ایجاد کسب و کار.
بسیاری از این افراد به علت ندانستن ،عدم اعتماد بنفس ،عدم رشد توانمندی های درونی و همچنین نشناختن استعداد های خود راه را، به خطا رفته اند .آموزش می تواند فرآیند آسیب ر،ا تغییر و بهبود دهد.
اما ایجاد کسب و کار با حرفه آموزی و اتصال آنها به بازار کار ،نسج میگیرد.
اتصال به کار، اتصال به جامعه است و خود باعث ایجاد هویت و جایگاه اجتماعی می شود.از این رو خویشتن داری در مقابل بسیاری از ناهنجاری ها لاجرم اتفاق می افتد .
جمعیت باور کمک های احساسی را هرچند لازم اما کافی نمی داند.چراکه به تجربه ثابت شده است که خطر هولناک تری نیز در کمین جامعه ایرانی است و آن اینکه با کم نشدن و حل نشدن این آسیب ها مردم ایران در مقابل چنین مشکلاتی «سر و بی احساس» می شوند و دیگر چشم های از گور بیرون آمده پدرهای سرزمین ام، پشت کسی را نخواهد لرزاند.
خانه کسب و کار باور با همین نگرش و با استفاده از حضور متخصصین سعی در بنا کردن روش های ماندگار برای حل مشکلات اجتماعی را دارد .کمپین
” عیدانه _اشتغال ،هدیه دهیم “به دنبال گسترش این روند است تا کمترشاهد پدیده های شومی چون گورخوابی باشیم و بیشتر به اشاعه امید و خودباوری بپردازیم.
سارا چرتابیان
مدیر عامل جمعیت بیداری،آگاهی و رشد باور

بدون دیدگاه

گذاشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

‌‌‌جمعیت باور سازمان  مردم‌نهاد به شماره ثبت ۳۷۶۹۱

کلیه حقوق برای جمعیت باور محفوظ است.بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و درج لینک به صفحه مربوطه در سایت باور مجاز است

Creative Commons License This work by Bavar NGO is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License

Designed by: TiamPress Powered by WordPress

ورود به سیستم با حساب کاربری خود

اطلاعاتان را فراموش کرده اید؟