مدرسه محیط زیست

ایجاد ۱۰۸ هزار مدرسه محیط‌زیستی

 

 شاید تا چند سال پیش شهروندان به طور کلی با عناوینی مانند «مدارس محیط‌زیستی»، «مدارس طبیعت» و… بیگانه بودند، همان‌طور که نه تنها در کتاب‌های درسی که نقشی مهم در آگاهی بخشی به شهروندان و شکل دهی به شخصیت دانش‌آموزان دارد مباحث زیست‌محیطی مطرح نبود، اصلا به فکر کسی نرسیده که می‌توان کسانی مانند محیط‌بانان به عنوان نگهبانان محیط‌زیست را به مدارس برد و دانش‌آموزان را پای صحبت‌های آنها نشاند. حالا دیگر بحران محیط‌زیست آن‌قدر عمیق شده است که مسئولان اذعان می‌کنند در کنار اقدامات سلبی برای جلوگیری از تخریب محیط‌زیست چاره‌ای جز آگاهی‌بخشی در تمامی سطوح و همه نسل‌ها به ویژه نسل جوان وجود ندارد.

 

روز گذشته اولین مدرسه طبیعت تهران افتتاح شد. مدرسه طبیعت هر چند نوعی مدرسه محیط‌زیستی به حساب می آید، اما تفاوت‌هایی با این نوع مدارس که تعدادی از آنها در یکی دو سال اخیر در جاهای مختلف ایران شروع به کار کرده است دارد. به صورت کلی عنوان می شود مدارس محیط‌زیستی و مدارس طبیعت می‌توانند نقشی اساسی در فرهنگسازی در زمینه حفظ محیط‌زیست داشته باشند. بر این اساس است که یکی از سیاست‌هایی که در چند سال اخیر پیگیری شده، بردن مباحث زیست‌محیطی به مدارس به اشکال مختلف است. در این زمینه روز گذشته سرپرست دفتر محیط‌زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان از افتتاح مدرسه طبیعت در ورزرشگاه آزادی تا پایان تابستان خبر داد. رضا شجیع با اشاره به اینکه هنوز در تهران مدرسه طبیعت وجود ندارد، گفت: بر اساس دستور وزیر ورزش فضایی در ورزشگاه آزادی برای احداث مدرسه طبیعت شناسایی شد و سازمان حفاظت محیط‌زیست مجوز تأسیس آن را صادر کرد. او با بیان اینکه مدرسه طبیعت ورزشگاه آزادی، اولین مدرسه طبیعت تهران است، اظهار کرد: کارهای نهایی این مدرسه محیط‌زیستی در حال انجام است و تا پایان تابستان افتتاح خواهد شد. به گزارش ایسنا، سرپرست دفتر محیط‌زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه مسئولان ورزشگاه آزادی نیز بسیار علاقه‌مند به انجام این طرح هستند، گفت: شیوه فعالیت مدرسه طبیعت تداخلی با مدارس آموزش و پرورش ندارد، بلکه فعالیت مدرسه طبیعت موازی مدارس آموزش و پرورش است. مدرسه‌ای که دانش‌آموزان می‌توانند در اوقات فراغت به همراه والدین خود در آن حضور یافته و فعالیت‌های این مدرسه را دنبال کنند.

ایجاد بیش از ۱۰۰ مدرسه محیط‌زیستی

همزمان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: با وزارت آموزش و پرورش دستورالعملی تهیه کرده‌ایم که به زودی ابلاغ خواهد شد و در ۱۰۸ هزار مدرسه، آموزش‌های محیط‌زیستی خواهیم داشت. گسترش مدارس محیط‌زیستی از برنامه های ویژه سازمان حفاظت محیط‌زیست در زمینه فرهنگسازی درباره حفظ محیط‌زیست است. یک کارشناس و فعال محیط‌زیست در فروردین سال گذشته با اشاره به تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط‌زیست با آموزش و پرورش در این زمینه گفت: بعد از این تفاهم نامه کارگروه و هسته مشورتی این مدارس در سازمان حفاظت محیط‌زیست شکل گرفت و با حضور نماینده هایی از آموزش و پرورش و صاحب نظران سال گذشته منشور مدارس جم تهیه شد. به گفته محمد درویش که آن زمان مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست بود این منشور در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است تا متمم ها و دقت نظر های لازم در آن لحاظ شود و به این شکل بتوان از ابتدای سال تحصیلی ۹۵ ۹۴ شاهد آغاز به کار این مدارس بود.

معصومه ابتکار در مراسم اختتامیه دومین مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی که در پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: فرصت زیادی برای حفاظت از منابع آبی نداریم و باید الگوی کشاورزی و آبیاری در بعضی مناطق تغییر کند. او تصریح کرد: در بحث از دست دادن منابع آبی در دوره‌ای به این موضوع بی توجهی شد و متاسفانه رتبه اول دنیا را کسب کردیم.

ابتکار اظهار کرد: باید بنای نظام آموزشی کشور را چه در آموزش و پرورش و چه در نظام آموزش عالی بر برقراری مجدد ارتباط با طبیعت برقرار کنیم تا تعادل‌های روانی، فیزیولوژیکی، عاطفی و… ایجاد شود. او ادامه داد: ارتباط با طبیعت عواطف را تقویت می‌کند و بخش قابل توجهی از دردهای جامعه امروز مربوط به فقدان عاطفه است. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور تصریح کرد: هر کجا در مدارس، شهرها، دانشگاه‌ها و… به اسم توسعه ارتباط با طبیعت، ارتباط با چرخه تعادل بخش طبیعت را قطع کرده‌ایم، دچار مشکل شده‌ایم. او گفت: طبق تحقیقات در مدرسه‌ای که دانش‌آموزان با طبیعت ارتباط دارند دانش‌آموزان استرس کمتری دارند. معاون رئیس جمهور با اشاره به تفاهم‌نامه و ارتباط خوبی که میان آموزش و پرورش و سازمان محیط‌زیست در راستای توسعه آموزش‌های محیط‌زیست در مدارس شکل گرفته است، عنوان کرد: در خراسان رضوی دبیرخانه مدارس محیط‌زیست با محوریت تمام موضوعات آموزش و پرورش و توجه به مسائل محیط‌زیست ایجاد شده است. ابتکار ادامه داد: تشکل‌های دانش‌آموزی حامی محیط‌زیست نیز در خراسان رضوی تشکیل شده است و در فعالیت‌های محیط‌زیستی مشارکت دارند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با اشاره به اینکه دانش‌آموزان می‌توانند نقش مهمی در فعالیت‌های محیط‌زیستی داشته باشند، گفت: در زمینه فعالیت‌های محیط‌زیستی سازمان دانش‌آموزان و پیشاهنگان فعالیت‌های مناسب و خوبی را انجام داده‌اند. ابتکار عنوان کرد: یکی از ابعاد مهمی که مدیران اولیا و دانش‌آموزان باید به آن توجه داشته باشند این است که همان‌قدر که آموزش درس‌های کلاسیک مهم است، مهارت‌های زندگی که یکی از این مهارت‌ها چگونگی برخورد با طبیعت بوده نیز مهم است. او با بیان اینکه اگر نتوانیم از کره زمین حفاظت کنیم آینده‌ای برای کودکانمان نخواهد بود، اظهار کرد: فرصت کمی برای حفاظت از کره زمین داریم و باید به سرعت تغییر نگاه در بحث‌های مهارت‌های زندگی، مشارکت مردم در حفاظت از محیط‌زیست و… ایجاد کنیم. ابتکار با اشاره به تاثیر جشنواره نوجوان خوارزمی بر محیط‌زیست، گفت: بخشی از جشنواره نوجوان خوارزمی مربوط به کارآفرینی است، ما در هر شغلی که هستیم با محیط‌زیست در ارتباطیم و باید به این موضوع توجه کنیم که فعالیت ما به محیط‌زیست آسیب نرساند. او اظهار کرد: گرچه وزارت آموزش و پرورش در سال جاری موفق شد رتبه اول جایزه ملی محیط‌زیست را دریافت کند، اما هنوز اول کار هستیم و باید اقدامات بیشتری انجام دهیم. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور تصریح کرد: در سال جاری برنامه‌ای برای مدارس اطراف مناطق حفاظت شده با هدف آگاهی بیشتر دانش‌آموزان و جوامع محلی مناطق حفاظت شده داریم که طبق این برنامه محیط‌بانان با وسایل و لباس محیط‌بانی به مدارس می‌روند و در مورد شغل محیط‌بانی، حیات وحش و… صحبت می‌کنند. ابتکار ادامه داد: اگر آموزش و پرورش تمایل داشته باشد می‌توانیم این برنامه را در تمام مدارس اجرا کنیم.

منبع: آرمان امروز

بدون دیدگاه

گذاشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

‌‌‌جمعیت باور سازمان  مردم‌نهاد به شماره ثبت ۳۷۶۹۱

کلیه حقوق برای جمعیت باور محفوظ است.بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و درج لینک به صفحه مربوطه در سایت باور مجاز است

Creative Commons License This work by Bavar NGO is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License

Designed by: TiamPress Powered by WordPress

ورود به سیستم با حساب کاربری خود

اطلاعاتان را فراموش کرده اید؟